Data i godzina
25.11.2017 - 13.01.2018
11:00 - 18:00
Lokalizacja
Cztery Razy Trzy
Kategorie
Na pewno wielu z was myślało o tym, żeby uwarzyć swoje najlepsze piwo. Ale potrzebny jest sprzęt, miejsce, no i wiedza, jak niczego nie zepsuć….
Te warsztaty są odpowiedzią na Wasze wszelkie dylematy. Będzie ciekawie, z mnóstwem wiedzy i ciekawostek piwnohistorycznych, a na sam koniec, rzecz jasna, odbędzie się degustacja własnoręcznie uwarzonego piwa.
Warsztaty obejmują cykl trzech zajęć, ale można uczestniczyć tylko w jednych lub dwóch.
Na warsztatach listopadowych omówimy i nastawimy 3 warki jednocześnie – z brewkitu, z ekstraktu niechmielonego i przeprowadzimy pełen procez z zacieraniem. Efektem będzie około 7 skrzynek 🙂
Pierwszy temat to jasne pełne ale – omówienie podstawowych surowców do produkcji tego piwa i procesów, które zachodzą podczas fermentacji.
Drugi temat to różnorodność gatunków, historia browarnictwa. Uwarzymy jedno charakterystycznych staropolskich piw – piwo grodziskie, pszeniczne wędzone.
Trzeci temat to zaawansowane rozwinięcie poprzednich zajęć, szersze omówienie obu tematów i skupienie się na rodzajach drożdzy oraz niuansach fermentacji. Plus, rzecz jasna, warzenie kolejnego rodzaju piwa – mocnego RIS (Russian Imperial Stout).
Zajęcia poprowadzi Michał Majcher, pasjonat browarnictwa, piwowar domowy, zajmujący się rekonstrukcjami historycznymi oraz archeologią eksperymentalną związaną z historią browarnictwa.
Koszt warsztatów:
200 zł/osoba/jedne zajęcia.
Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zadatku w wysokości 50%.
Przy zgłoszeniu i wpłacie zadatku na cykl 3 spotkań obowiązuje 15% zniżlki.
Zgłoszenia:
mailowo: meadladykm@gmail.com