Latający cyjanek

Wędrując po polach, łąkach i lasach w poszukiwaniu dzikich roślin jadalnych, nie zostajemy obojętne na piękno reszty przyrody. Bardzo często są to fascynujące spotkania. Ostatnim razem przeczesując łąki, spostrzegłam na niedalekim ostrożniu lśniące klejnoty. Kiedy podeszłam bliżej, wszystko stało się jasne. To były motyle z rodziny kraśnikowatych (Zygaenidae), prawdopodobnie lśniak szmaragdek (Adscita statices) . Wcale się moim nadejściem nie speszyły. Można powiedzieć, że wyglądały na szalenie zrelaksowane… Pomyślałam, że nic w tym dziwnego. Dlaczego?

Kraśnikowate to rodzina bardzo ciekawa. Wiele postaci dorosłych i gąsienic jest jaskrawo, kontrastowo ubarwionych. Wszystkie gatunki, i to na każdym etapie rozwoju, sa trujące. Ich ciało zawiera sporo glikozydów cyjanogennych, co czyni je jednymi z najbardziej trujących owadów w naszym kraju. 

kraśniki3 kraśniki1

Teraz już ich powolność, lenistwo i zrelaksowanie nie dziwią. Są tak niebezpieczne, że nie mają się czego bać.

A lśniak szmaragdek? To bardzo pospolity przedstawiciel rodziny. Dorosłe motyle żywią się nektarem i szczególnie lubią przysiadać na firletce poszarpanej (Lychnis flos-cuculi L.). Gąsienice upodobały sobie zaś szczawie (Rumex L.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *